Podpořit provoz tohoto webu můžete zakoupením "kafe" na Buy Me a Coffee. Náklady na doménu a webhosting činí ročně 1385 CZK

×

Chcete něco opravit, upravit či doplnit? Po registraci a přihlášení můžete tuto stránku sami editovat!

×

 Akce

Objevení vraku HMS Erebus v roce 2014: Porovnání verzí

Z Franklinova expedice

(smysl tohoto článku)
(Kategorie:HMS Erebus)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
V tomto článku je uvedena chronologie událostí ohledně objevu vraku <span class="name-ship">[[HMS Erebus]]</span>. Vrak byl objeven na mořském dně v <span class="text-date">září 2014</span> kanadskou vládní expedicí pátrající po lodích Franklinovy výpravy.
V tomto článku je uvedena chronologie událostí ohledně objevu vraku <span class="name-ship">[[HMS Erebus]]</span>. Vrak byl objeven na mořském dně v <span class="text-date">září 2014</span> kanadskou vládní expedicí pátrající po lodích Franklinovy výpravy.


Tento článek složí jako dokument stavu poznání v okamžiku objevu a krátce po něm a není dále aktualizován (s výjimkou případných oprav odkazů apod.). Nově zjištěná fakta jsou postupně začleňována do článku <span class="name-ship">[[HMS Erebus]]</span>.
''Tento článek složí jako dokument stavu poznání v okamžiku objevu a krátce po něm a není dále aktualizován (s výjimkou případných oprav odkazů apod.).'' Nově zjištěná fakta jsou postupně začleňována do článku <span class="name-ship">[[HMS Erebus]]</span>.


== Oznámení nálezu ==
== Oznámení nálezu ==
Řádek 62: Řádek 62:
Co přinese vlastní průzkum lodě, je naprostou neznámou. Je možné cokoli, od (doufejme málo pravděpodobné) varianty, že se kromě identifikace lodě nedozvíme nic, po (bohužel velmi nepravděpodobnou) variantu, že ve vodotěsně zapečetěné kovové schránce nalezneme deníky expedice.
Co přinese vlastní průzkum lodě, je naprostou neznámou. Je možné cokoli, od (doufejme málo pravděpodobné) varianty, že se kromě identifikace lodě nedozvíme nic, po (bohužel velmi nepravděpodobnou) variantu, že ve vodotěsně zapečetěné kovové schránce nalezneme deníky expedice.


[[Kategorie:Erebus]]
[[Kategorie:HMS Erebus]]
[[Kategorie:Události]]
[[Kategorie:Události]]

Aktuální verze z 20. 1. 2024, 21:06

V tomto článku je uvedena chronologie událostí ohledně objevu vraku HMS Erebus. Vrak byl objeven na mořském dně v září 2014 kanadskou vládní expedicí pátrající po lodích Franklinovy výpravy.

Tento článek složí jako dokument stavu poznání v okamžiku objevu a krátce po něm a není dále aktualizován (s výjimkou případných oprav odkazů apod.). Nově zjištěná fakta jsou postupně začleňována do článku HMS Erebus.

Oznámení nálezu

V úterý 9. září 2014 oznámil kanadský ministerský předseda Stephen Harper, že kanadská výprava nalezla jednu ze ztracených lodí Franklinovy expedice. V prohlášení, jehož plný text zveřejnila kanadská rozhlasová a televizní stanice CBC, se uvádí, že objev byl potvrzen v neděli 7. září 2014 pomocí dálkově ovládaného podmořského plavidla organizace Parks Canada. V tuto chvíli není podle Harpera známo, zda nalezená loď je Erebus či Terror, je však prý jisté, že jde o jednu z nich.

Byly zveřejněny sonarové snímky nalezené lodi (viz National Post a CBC. K dispozici je rovněž video natočené zjevně z ponorky, viz CBC.

Sonarové "foto" nalezené Franklinovy lodě na mořském dně, viz galerie CBC

V tuto chvíli není jasné (záměrně?), kde přesně byla loď nalezena, musí ale jít o jižní oblast Viktoriiny úžiny. Není rovněž veřejně známo, v jaké hloubce se loď nachází, a tedy jaká je šance na její vyzvednutí.

Aktualizace 13. září 9:00 SELČ: Upřesněné, ale zřejmě neoficiální zprávy hovoří o tom, že loď leží v hloubce 11 metrů v Zálivu královny Maud, a to možná poblíž ostrova Hat či O'Reillyho ostrova. Každopádně přesné místo nálezu nebylo sděleno záměrně, viz informace v thestar.com: "Though they won't say precisely where, Canadian searchers find one of the ships far south of their planned search zone, confirming Inuit oral tradition that at least one of the ships drifted south from the Victoria Strait before sinking."

Podle informace na Twitteru Parks Canada by se měli k lodi v nejbližších dnech vypravit potápěči a pokusit se ji identifikovat. V tom by jim mohl pomoci parní stroj lodi, viz článek na blogu Russela Pottera.

Aktualizace 14. září 21:00 SELČ: Článek v thestar.com z 12. září potvrzuje, že nalezená loď leží v hloubce 11 metrů. A líčí, co pod vodou čeká potápěče, které zatím špatné počasí zdržuje od ponoru.

Aktualizace 16. září 16:30 SELČ: Canadian Geographic 15. září informoval, že silný vítr a vysoké vlny dosud bránily potápěčům Parks Canada v ponoru k vraku Franklinovy lodi. Článek rovněž oficiálně potvrzuje, že místo nálezu je a bude utajováno a lodě pátrací flotily dostaly zvláštní povolení nehlásit svoji polohu středisku sledujícímu polohu všech lodí v kanadské Arktidě. Dokonce snímky a videozáběry potopené lodě budou zveřejněny až po ukončení všech letošních ponorů a návratu výpravy do Ottawy, kde se teprve rozhodně o zveřejnění vybraných záběrů. První snímky by tedy mohly být zveřejněny až v říjnu.

Aktualizace 19. září 22:30 SELČ: Potápěči Parks Canada se 17. září poprvé potopili k vraku Franklinovy lodi. Canadian Geographic 18. září informoval, že se potápěči potápěli v Zálivu královny Maud od 7:30 do 19:30 místního času, rozděleni na dva týmy po 4 mužích a na ranní a odpolední směnu. Není známo, kolikrát se každý tým potopil, ale předpokládá se, že každý ponor trval alespoň hodinu. Logistickou podporu celé akce zajišťovala kanadská pobřežní stráž. A thestar.com brnká na nervy zájemců o Franklinovu výpravu, když cituje šéfa podvodních archeologů Parks Canada Marc-Andre Berniera: "Nejneuvěřitelnější věci, co jsme kdy viděli". Podrobnosti však zatím archeologové odmítají prozradit.

Zjištění identity lodi

(1. října 2014, 21:30 SELČ)

Kanadský ministerský předseda Stephen Harper právě v kanadské sněmovně oznámil, že nalezená loď je HMS Erebus. Viz zpráva CBC News.

Aktualizace 11. října 22:10 SELČ: Postupně vycházejí najevo některé podrobnosti ohledně nálezu a následného průzkumu vraku Erebu.

Russel Potter píše v komentáři ke svému článku HMS "Erebus", že odle jeho informací identifikace nalezení lodi proběhla na základě pečlivého měření rozměrů vraku a jeho částí a porovnáním výsledků s plány lodí. Dále uvádí, že rovněž slyšel, že potápěči z lodi vyzvedli jeden artefakt pro další zkoumání. Není však známo, o jaký předmět jde.

thestar.com v článku Franklin team searches virtual shipwreck for Erebus clues cituje podvodního archeologa Parks Canada Ryana Harrise. Harris popisuje, že potápěči dovnitř vraku vnikli jen velmi omezeně (zřejmě jen do prostor, kde měli nad sebou volnou hladinu), ale podařilo se jim nahlédnout do prostor lodní kuchyně. Otevřené prostory v podpalubí nabízejí potápěčům volnou cestu do prostor vraku, kterou rádi využijí v příštím arktickém létě 2015.

Významnou otázkou, kterou by měl průzkum vraku rozřešit, je to, zda loď na místo svého posledního odpočinku doplula sama, či zda ji řídila nějaká skupina Franklinových mužů. Potápěči zjistili, že žádná z šesti lodních kotev zřejmě nebyla řízeně spuštěna. Pokud by loď byla před svým potopením zakotvena, znamenalo by to téměř s jistotou, že na palubě musela být posádka. Nezakotvení lodi samozřejmě její přítomnost nevylučuje.

Nunatsiaq Online ve svém článku Parks Canada completes first quick survey of Erebus wreck zase cituje téhož Ryana Harrise, že potápěči na zádi lodi spatřili kolejnice, které sloužily k vytahování lodního šroubu, aby ho nerozdrtil led.

První reakce na nález

Okolnosti nálezu včetně emotivní reakce nálezců popisuje článek The Star with the Franklin search: How the Franklin wreck was finally found v thestar.com. "Brečel jsem," říká v něm Marc-Andre Bernier, šéf podmořských archeologů Parks Canada. "Všichni jsme brečeli."

Podle záběrů je loď v až překvapivě zachovaném stavu a jak uvádí Russel Potter, parní kotel by měl umožnit jednoznačnou identifikaci, o kterou z lodí jde.

William Battersby (mj. autor vynikající knihy o Jamesi Fitzjamesovi, třetím muži ve velení Franklinovy expedice) začíná článek na svém blogu slovy: "Toto je zpráva, na kterou svět čekal od roku 1848." A končí ho velmi případnou připomínkou: "V tomto vzrušení věnujme chvíli a možná modlitbu mužům, kteří zemřeli a jejichž jsou tyto ledové vody hrobkou, a jejich statečným milovaným, kteří dožili konce svých dnů a zemřeli, aniž se dozvěděli, co se stalo s jejich blízkými".

Aktualizace 13. září 9:00 SELČ: Britská královna Alžběta II. vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že ji "velmi zaujala zpráva o nálezu jedné z dlouho ztracených lodí kapitána Sira Johna Franklina"a gratulovala "všem, do přispěli k tomuto historickému úspěchu."

Aktualizace 13. září 9:00 SELČ: Odborník na Franklinovu expedici Russel Potter dovozuje na svém blogu, že by se mohly zachovat i knihy a dokumenty, které byly přímo ve vodě. Dokonce možná lépe než ty, které by byly v nějaké vodotěsné schránce.

Aktualizace 19. září 22:30 SELČ: William Battersby přišel s velmi zajímavou syntézou eskymáckých svědectví a hmotných nálezů, z níž dovozuje, že bychom se mohli dozvědět i jména mužů, kteří (snad) přežili na Franklinových lodích nejdéle (ať už se tam vrátili, či je nikdy neopustili). Napínavý příběh jejich možných osudů, o psu Neptunovi nemluvě, si určitě přečtěte!

Význam nálezu

Nález především znamená, že dvě lodě, které byly v roce 1851 zpozorovány zamrzlé v ledové kře v Severním Atlantiku, nemohly být obě lodě Franklinovy expedice (a patrně ani jedna z nich jí nebyla - šlo by o příliš nepravděpodobnou shodu okolností). Nález jedné lodě tak současně zvyšuje šanci i na nalezení lodě druhé (v Atlantiku by naděje moc velká nebyla).

V závislosti na poloze lodě (v tuto chvíli neznámé) se současně potvrdí či vyvrátí zprávy Eskymáků o nálezu a prozkoumání lodě.

Co přinese vlastní průzkum lodě, je naprostou neznámou. Je možné cokoli, od (doufejme málo pravděpodobné) varianty, že se kromě identifikace lodě nedozvíme nic, po (bohužel velmi nepravděpodobnou) variantu, že ve vodotěsně zapečetěné kovové schránce nalezneme deníky expedice.