Chcete něco opravit, upravit či doplnit? Po registraci a přihlášení můžete tuto stránku sami editovat!

×

 Actions

Soubor

Difference between revisions of "2017-erebus-site-plan-cs.jpg"

From Franklinova expedice

(→‎Vysvětlivky: formátování)
m (+ kat. Erebus)
 
(8 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 3: Line 3:
  
 
* [https://www.pc.gc.ca/en/lhn-nhs/nu/epaveswrecks/culture/archeologie-archeology/explore/subaquatique-underwater Originální soubor s anglickými popisky na webu '''Parks Canada''']
 
* [https://www.pc.gc.ca/en/lhn-nhs/nu/epaveswrecks/culture/archeologie-archeology/explore/subaquatique-underwater Originální soubor s anglickými popisky na webu '''Parks Canada''']
* České popisky: '''Gustav Vávra'''
+
* České popisky a vysvětlivky: '''Gustav Vávra'''
  
 
=== Vysvětlivky ===
 
=== Vysvětlivky ===
'''Čnělka''' - buďto čelenová (angl. <span lang="en">Jib</span>), která tvořila prodloužení šikmého čelenu (''Bowsprit'') na přídi pro upevnění plachet-kosatek a předních stěhů pevného lanoví, nebo čnělky stěžňové - nástavce prodlužující stěžeň od jeho stožárového pně (''Lower mast'') výše, upevněné (snímatelně!) v ohlávkách (Caps). V tomto případě šlo tedy o košové čnělky (''Topmasts'') usazené od "košů"/plošin (''Tops'') výše, a nad jejich krakorcovými můstky (''Crosstrees'') nahoře byly na nich v ohlávkách ještě výše nasazeny vrchní čnělky brámové (''Topgallants'').
+
'''Čnělka''' - buďto '''čelenová''' (angl. <span lang="en">Jib</span>), která tvořila prodloužení '''šikmého čelenu''' (<span lang="en">Bowsprit</span>) na přídi pro upevnění plachet-kosatek a předních stěhů pevného lanoví, nebo '''čnělky stěžňové''' - nástavce prodlužující stěžeň od jeho '''stožárového pně''' (<span lang="en">Lower mast</span>) výše, upevněné (snímatelně!) v '''ohlávkách''' (<span lang="en">Caps</span>). V tomto případě šlo tedy o '''košové čnělky''' (<span lang="en">Topmasts</span>) usazené od '''"košů"/plošin''' (<span lang="en">Tops</span>) výše, a nad jejich '''krakorcovými můstky''' (<span lang="en">Crosstrees</span>) nahoře byly na nich v ohlávkách ještě výše nasazeny vrchní '''čnělky brámové''' (<span lang="en">Topgallants</span>). Viz též ''[https://www.modelerscentral.com/blog/guide-to-masts-yards-booms-on-model-ships/ vysvětlení pojmů v angličtině i s obrázkem]''.
  
'''Halsové rozpěry''' - halsy (''Tacks'') jsou lana, fixující spodní rohy čtverhranné příčné plachty směrem dopředu (proti příp. obratu větru), pokud nejsou její spodní cípy upevněny k ráhnu. Takže šlo tedy o spodní plachty na stěžních - zatímco u hlavního stěžně (v případě plnoplachetníku i u zadního křížového, Franklinovy lodi však měly už oplachtění barku s jen podélnými plachtami na zadním stěžni!) jsou halsy hlavní (resp. i zadní) plachty vedeny k palubě lodi, u předního stěžně a přední plachty dole na něm by na přídi nebylo kam jejich kladky upevnit, používaly se proto tyto rozpěry (''Boomkins'', ''Bumpkins'') ve formě jakýchsi "tykadel" trčících šikmo z přídě, ke kterým byly halsy přední spodní plachty vedeny.
+
'''Hlavní poklop''' - (<span lang="en">Main hatch</span>) kryl na palubě nakládací jícen do podpalubí, kvůli ventilaci byl ve formě '''dřevěného mřížoví/roštu''' (tzv. <span lang="en">Grating</span>), v příp. nutnosti zakrývaného.
  
'''Hlavní poklop''' - (''Main hatch'') kryl na palubě nakládací jícen do podpalubí, kvůli ventilaci byl ve formě dřevěného mřížoví/roštu (tzv. Grating), v příp. nutnosti zakrývaného.
+
'''Horní paluba''' - takto (<span lang="en">Upper deck</span>) se výslovně označuje vrchní paluba, je-li průběžná od přídě k zádi bez nástaveb, jak tomu po přestavbě lodí na expediční bylo. Proto může termín '''hlavní paluba''' (<span lang="en">Main deck</span>) pro palubu nacházející se fakticky POD NÍ - tzn. nejhořejší podpalubí, působit zavádějícím dojmem, nicméně jde o zcela zavedený běžný úzus v době válečných plachetnic.
  
'''Horní paluba''' - takto (''Upper deck'') se výslovně označuje vrchní paluba, je-li průběžná od přídě k zádi bez nástaveb, jak tomu po přestavbě lodí na expediční bylo. Proto může termín Hlavní paluba (Main deck) pro palubu nacházející se fakticky POD NÍ - tzn. nejhořejší podpalubí, působit zavádějícím dojmem, nicméně jde o zcela zavedený běžný úzus v době válečných plachetnic.
+
'''Lodní vrátek''' - zatímco '''kotevní vratidlo''' (<span lang="en">Windlass</span>) sloužilo ke zdvihání kotvy manipulací s  kotevním lanem (zde již řetězem!), vrátek (<span lang="en">Capstan</span>) sloužil ke zdvihání prakticky všeho těžkého na lodi (např. plachet, ráhen, člunů, nákladu, a pod.), otáčený pomocí nasazených pák námořníky chodícími dokola.
 
 
'''Kotevní krakorce''' - (Catheads), masivní trámy sloužící k zavěšení zdvižených kotev a jako nosník kotevního kladkostroje pro manipulaci s nimi.
 
 
 
'''Lodní vrátek''' - zatímco Kotevní vratidlo (Windlass) sloužilo ke zdvihání kotvy manipulací s  kotevním lanem (zde již řetězem!), vrátek (Capstan) sloužil ke zdvihání prakticky všeho těžkého na lodi (např. plachet, ráhen, člunů, nákladu, a pod.), otáčený pomocí nasazených pák námořníky chodícími dokola.
 
 
 
'''Úvaznice''' - lavice (Pinrail) pro upevnění lan pohyblivé takeláže na palubě, kde jsou lana omotávána se speciálním uzlem kolem úvazných kolíků (Pins) čili "utahováků", usazených v lavici v otvorech, umožňujících vyjmutím kolíků rychlé uvolnění lana.
 
 
 
'''Výstražná tykadla''' - ne zcela běžné zařízení sloužilo k vymezení šířky lodi (se čluny, ráhny a pod.) proti např. zdi mola či doku. Angličtina používá celkem roztomilý výraz Whiskers ("kníry" či kočičí fousy), český ekvivalent ale zřejmě ani neexistuje. V principu se funkce však velmi podobá výstražným "tykadlům", upozorňujícím na šířku korby na předku starších nákladních automobilů.
 
 
 
'''Záchody''' - podle experta na Franklinovy lodě Matthewa Bettse (rovněž podle W. Battersbyho a P. Carneyho) byla jako záchod a umývárna používána pouze budka na pravoboku, zatímco levoboční sloužila zřejmě jako sklad signálních vlajek.
 
  
 
== Licence ==
 
== Licence ==
 
{{CopyrightByParksCanada}}
 
{{CopyrightByParksCanada}}
 +
 +
[[Kategorie: Erebus]]

Latest revision as of 19:40, 22 August 2021

Popis

Plánek místa nálezu vraku HMS Erebus.

Vysvětlivky

Čnělka - buďto čelenová (angl. Jib), která tvořila prodloužení šikmého čelenu (Bowsprit) na přídi pro upevnění plachet-kosatek a předních stěhů pevného lanoví, nebo čnělky stěžňové - nástavce prodlužující stěžeň od jeho stožárového pně (Lower mast) výše, upevněné (snímatelně!) v ohlávkách (Caps). V tomto případě šlo tedy o košové čnělky (Topmasts) usazené od "košů"/plošin (Tops) výše, a nad jejich krakorcovými můstky (Crosstrees) nahoře byly na nich v ohlávkách ještě výše nasazeny vrchní čnělky brámové (Topgallants). Viz též vysvětlení pojmů v angličtině i s obrázkem.

Hlavní poklop - (Main hatch) kryl na palubě nakládací jícen do podpalubí, kvůli ventilaci byl ve formě dřevěného mřížoví/roštu (tzv. Grating), v příp. nutnosti zakrývaného.

Horní paluba - takto (Upper deck) se výslovně označuje vrchní paluba, je-li průběžná od přídě k zádi bez nástaveb, jak tomu po přestavbě lodí na expediční bylo. Proto může termín hlavní paluba (Main deck) pro palubu nacházející se fakticky POD NÍ - tzn. nejhořejší podpalubí, působit zavádějícím dojmem, nicméně jde o zcela zavedený běžný úzus v době válečných plachetnic.

Lodní vrátek - zatímco kotevní vratidlo (Windlass) sloužilo ke zdvihání kotvy manipulací s kotevním lanem (zde již řetězem!), vrátek (Capstan) sloužil ke zdvihání prakticky všeho těžkého na lodi (např. plachet, ráhen, člunů, nákladu, a pod.), otáčený pomocí nasazených pák námořníky chodícími dokola.

Licence

Tento soubor byl vytvořen Parks Canada a autorská práva k tomuto souboru spravuje kanadská vláda. Podrobnosti viz https://www.pc.gc.ca/en/termes-terms#p05

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current10:23, 4 August 2021Thumbnail for version as of 10:23, 4 August 20212,200 × 1,114 (511 KB)Radouch (talk | contribs)* [https://www.pc.gc.ca/en/lhn-nhs/nu/epaveswrecks/culture/archeologie-archeology/explore/subaquatique-underwater Originální soubor na webu Parks Canada] * České popisky: Gustav Vávra

Metadata