Napište nám, co si o tomto webu myslíte! Jednostránkový dotazník na 2-3 minuty

×

Chcete něco opravit, upravit či doplnit? Po registraci a přihlášení můžete tuto stránku sami editovat!

×

 Akce

Soubor

2017-erebus-site-plan-cs.jpg: Porovnání verzí

Z Franklinova expedice

m (→‎Popis: + a vysvětlivky)
Řádek 3: Řádek 3:


* [https://www.pc.gc.ca/en/lhn-nhs/nu/epaveswrecks/culture/archeologie-archeology/explore/subaquatique-underwater Originální soubor s anglickými popisky na webu '''Parks Canada''']
* [https://www.pc.gc.ca/en/lhn-nhs/nu/epaveswrecks/culture/archeologie-archeology/explore/subaquatique-underwater Originální soubor s anglickými popisky na webu '''Parks Canada''']
* České popisky: '''Gustav Vávra'''
* České popisky a vysvětlivky: '''Gustav Vávra'''


=== Vysvětlivky ===
=== Vysvětlivky ===

Verze z 5. 8. 2021, 10:23

Popis

Plánek místa nálezu vraku HMS Erebus.

Vysvětlivky

Čnělka - buďto čelenová (angl. Jib), která tvořila prodloužení šikmého čelenu (Bowsprit) na přídi pro upevnění plachet-kosatek a předních stěhů pevného lanoví, nebo čnělky stěžňové - nástavce prodlužující stěžeň od jeho stožárového pně (Lower mast) výše, upevněné (snímatelně!) v ohlávkách (Caps). V tomto případě šlo tedy o košové čnělky (Topmasts) usazené od "košů"/plošin (Tops) výše, a nad jejich krakorcovými můstky (Crosstrees) nahoře byly na nich v ohlávkách ještě výše nasazeny vrchní čnělky brámové (Topgallants).

Halsové rozpěry - halsy (Tacks) jsou lana, fixující spodní rohy čtverhranné příčné plachty směrem dopředu (proti příp. obratu větru), pokud nejsou její spodní cípy upevněny k ráhnu. Takže šlo tedy o spodní plachty na stěžních - zatímco u hlavního stěžně (v případě plnoplachetníku i u zadního křížového, Franklinovy lodi však měly už oplachtění barku s jen podélnými plachtami na zadním stěžni!) jsou halsy hlavní (resp. i zadní) plachty vedeny k palubě lodi, u předního stěžně a přední plachty dole na něm by na přídi nebylo kam jejich kladky upevnit, používaly se proto tyto rozpěry (Boomkins, Bumpkins) ve formě jakýchsi "tykadel" trčících šikmo z přídě, ke kterým byly halsy přední spodní plachty vedeny.

Hlavní poklop - (Main hatch) kryl na palubě nakládací jícen do podpalubí, kvůli ventilaci byl ve formě dřevěného mřížoví/roštu (tzv. Grating), v příp. nutnosti zakrývaného.

Horní paluba - takto (Upper deck) se výslovně označuje vrchní paluba, je-li průběžná od přídě k zádi bez nástaveb, jak tomu po přestavbě lodí na expediční bylo. Proto může termín hlavní paluba (Main deck) pro palubu nacházející se fakticky POD NÍ - tzn. nejhořejší podpalubí, působit zavádějícím dojmem, nicméně jde o zcela zavedený běžný úzus v době válečných plachetnic.

Kotevní krakorce - (Catheads), masivní trámy sloužící k zavěšení zdvižených kotev a jako nosník kotevního kladkostroje pro manipulaci s nimi.

Lodní vrátek - zatímco kotevní vratidlo (Windlass) sloužilo ke zdvihání kotvy manipulací s kotevním lanem (zde již řetězem!), vrátek (Capstan) sloužil ke zdvihání prakticky všeho těžkého na lodi (např. plachet, ráhen, člunů, nákladu, a pod.), otáčený pomocí nasazených pák námořníky chodícími dokola.

Úvaznice - lavice (Pinrail) pro upevnění lan pohyblivé takeláže na palubě, kde jsou lana omotávána se speciálním uzlem kolem úvazných kolíků (Pins) čili "utahováků", usazených v lavici v otvorech, umožňujících vyjmutím kolíků rychlé uvolnění lana.

Výstražná tykadla - ne zcela běžné zařízení sloužilo k vymezení šířky lodi (se čluny, ráhny a pod.) proti např. zdi mola či doku. Angličtina používá celkem roztomilý výraz Whiskers ("kníry" či kočičí fousy), český ekvivalent ale zřejmě ani neexistuje. V principu se funkce však velmi podobá výstražným "tykadlům", upozorňujícím na šířku korby na předku starších nákladních automobilů.

Záchody - podle experta na Franklinovy lodě Matthewa Bettse (rovněž podle W. Battersbyho a P. Carneyho) byla jako záchod a umývárna používána pouze budka na pravoboku, zatímco levoboční sloužila zřejmě jako sklad signálních vlajek.

Licence

Tento soubor byl vytvořen Parks Canada a autorská práva k tomuto souboru spravuje kanadská vláda. Podrobnosti viz https://www.pc.gc.ca/en/termes-terms#p05

Historie souboru

Kliknutím na datum a čas se zobrazí tehdejší verze souboru.

Datum a časNáhledRozměryUživatelKomentář
současná4. 8. 2021, 11:23Náhled verze z 4. 8. 2021, 11:232 200 × 1 114 (511 KB)Radouch (diskuse | příspěvky)* [https://www.pc.gc.ca/en/lhn-nhs/nu/epaveswrecks/culture/archeologie-archeology/explore/subaquatique-underwater Originální soubor na webu Parks Canada] * České popisky: Gustav Vávra

Tento soubor používají následující 4 stránky:

Metadata