Napište nám, co si o tomto webu myslíte! Jednostránkový dotazník na 2-3 minuty

×

Chcete něco opravit, upravit či doplnit? Po registraci a přihlášení můžete tuto stránku sami editovat!

×

 Actions

Northumberland House

From Franklinova expedice

Na článku se pracuje…


Northumberland House byl dřevěný dům, postavený na Beecheyho ostrově v roce 1852 posádkou lodi HMS North Star (součásti Belcherovy expedice). Jeho trosky jsou na ostrově k vidění dodnes.

Zřejmě první zmínka o něm je ve zprávě komandéra Williama Pullena, velitele HMS North Star, pro britskou admiralitu z 21. března 1853, v níž k datu 2. září 1852 uvádí [1]:

16. I got back to the ship on the 2nd of September, and to my surprise found all the ice in the bay had cleared out, very nearly, as the master informed me, taking the " North Star" with it. [...]. Mr. M'Cormick had not returned, and the house which had been commenced just after I left, was in a good state of forwardness but on finding there was not material sufficient to complete it on so large a scale, we were obliged to reduce it. It is situated on the S.E. side of the island, sheltered from the cold N. and N.W. winds, and commanding a good view of the entrance of the bay. The first dimensions were 60 x 30. it is now 30 x 25 and in the fid-hole of one of the "M`Lellan's" topmasts in the N.W. corner, a record relating to its establishment, with a few coins, were deposited. I gave it the name of Northumberland House, in honour of his Grace. the first Lord of the Admiralty.

Klíčová pasáž volně česky:

... dům, jehož stavba byla zahájena hned poté, co jsem odešel, dobře pokročila, ale když jsme zjistili, že není dost materiálu na jeho dokončení v tak velké podobě, museli jsme jej zmenšit. Nachází se na severovýchodní straně ostrova, chráněn před chladnými severními a severozápadními větry, a poskytuje dobrý výhled na vjezd do zátoky. Původní rozměry byly 60 x 30 [stop?]. Nyní je to 30 x 25 a v otvoru jednoho z hlavních stěžňů „M`Lellana“ v severozpáadnímu rohu byl uložen záznam o jeho založení s několika mincemi. Dal jsem mu jméno Northumberland House na počest Prvního lorda Admirality.

Autor: LawrieM, převzato z Wikimedia Commons.

Související stránky

Zdroje a poznámky